Destek : 0850 309 84 19

Dropshipping Mağazasına Tedarikçi Nasıl Bulunur?
  • Trend Akademi
  • Dropshipping

Dropshipping Mağazasına Tedarikçi Nasıl Bulunur?

Dropshipping Mağazasına Tedarikçi Nasıl Bulunur?


Dropshipping yani stoksuz e-ticaret her ne kadar dünyanın en kolay ticaret biçimi gibi görünüyor olsa da aslında arkada pek çok farklı ve zorlayıcı operasyonu barındırıyor. Özellikle birden fazla dropshipping mağazası olan kişiler her iki mağaza için de ayrı ayrı ilgilenmek zorunda kalıyor. Ama burada önemli olan noktamız dropshipping mağazanıza nasıl tedarikçi bulabileceğinizdir. Özellikle ilk dropshipping mağazası deneyimi olan kişiler tedarikçi konusunda ciddi sorunlar yaşayabiliyorlar. Tedarikçi bulsalar dahi daha sonradan yaşanacak olan sorunlar insanları dropshipping gibi yüzyılın iş modelinden soğutabiliyor. Ama bu blog yazısı ile alabileceğiniz naçizane öneriler sayesinde artık çok daha kolay ve gerçekçi tedarikçilerle çalışmaya başlayabileceksiniz. 


Tedarikçi Seçimi İçin İlk Aşama


Tedarikçi seçimi aşamasına gelmiş durumdaysanız web siteniz ve pazaryeri mağazalarınız açılmış demektir. Bu size çok büyük bir iş yükü oluşturdu ama sonunda halloldu. Ama artık daha önemli bir iş koluna geldiniz. Tedarikçi demek size ücret ödeyen müşterilerinizin sağlıklı bir şekilde ürünlerine kavuşabilmeleri demektir. Eğer tedarikçiniz düzgün ve sistemli bir çalışma modeline sahip değilse bu durumda gerçekten ilk işletmeniz için şansa ihtiyaç var. İşini şansa bırakmayanlar hemen tedarikçisini değiştirir ama bazı insanlar bu sorunlarla yüzleşmeye devam eder. Gelin siz düzgün tedarikçi seçimi için aslında bildiğiniz ama uymadığınız kuralları tekrarlayın.


Ürün Gamında Ucuz Fiyat


Ucuz fiyat sizin için çok iyi bir seçenek olacaktır. Özellikle kârlılık bakımından bir ürünü ucuz fiyatlardan tedarik ediyor olmanız gerçekten ticaretin altın kuralıdır. Ama burada dikkat etmeniz gereken çok ince bir ayrıntı var, eğer tedarikçiniz ucuz fiyatları gibi hizmeti de ucuz ise bu durumda ne yapılacak? Ya da tedarikçinizin hizmetinin kaliteli olmadığını nasıl anlayacaksınız? 


Tedarikçinizi anlamanın en iyi yolu adrese gidip çalışma modelini dışarıdan izlemek olacaktır. Yani bir tedarikçi içerisinde en az 5 kişi paketleme, 5 kişi kargo gibi ayrı dallarda çalışmıyorsa burada bir sorun var demektir. Elbette küçük tedarikçiler de vardır ama 5 rakamlarına aldanmadan çalışma prensiplerini inceleyin. 


Gerçek Kaliteli Ürün Gamı


Yan sanayi tabiri vardı eskiden. Elektronik ürünlerin Çin modeli olanlarına yan sanayi denirdi. Şimdi böyle bir tabir kalmadı. Ama o ürünler hala var ve işin daha tuhafı tıpkı gerçek ürünlerle aynı fiyatlara satılıyor. Bu konuda hem kendinizi hem de müşterilerinizi koruyabilmek için bir tane ürünü kendinize sipariş edip fatura ve ekstralarını kontrol etmelisiniz.


Mesai Kavramı İşlek mi?


Mesai kavramı işleyen bir kavram mı? Yani tedarikçiniz sabah 9 akşam 5 mi çalışıyor? Ya da çalıştığını iddia ettiği saatlere rivayet ediliyor mu? Sizin sorularınıza hızlıca yanıt geliyor mu? Fatura, ürün teslimat gibi konularda sorun yaşıyor musunuz? Tüm bu sorulara cevap verdiğinizde %50 oranla doğru tedarikçiyi buldunuz demektir. Bu tabii ki bir şans meselesi gibi görünse de tedarikçileri çalıştıkları dropshipping mağazalarına sormak büyük bir seçenek olacaktır.