Destek : 0850 309 84 19

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir?
  • Trend Akademi
  • Dropshipping

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir?

Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nedir? 

Dropshipping yani stoksuz e-ticaret, bugün perakende sektörünün %25’inin açık bir şekilde kullandığı ve tasvip ettiği bir sektör haline geldi. Dropshipping yani stoksuz e-ticaret, Türkçe karşılığından da anlaşılacağı üzere herhangi bir ürün grubunu stok yapmadan, satın almadan ve yatırım yapmadan internet üzerinden satıyor olmak demektir. Örnek: Ahmet beyin büyük bir toptancı olduğunu düşünelim. Ahmet Bey ayakkabı toptancısı ve ürünlerini internette satmıyor. Mehmet Bey ise internet konularında gerçekten bilgili ancak ürüne yatırım yapmıyor. Mehmet Bey, Ahmet Bey ile anlaşarak internette Ahmet Beyin mallarını satışa çıkartıyor. Mehmet Bey bu durumdan sadece aradaki fiyat farkından yararlanıyor. İşte dropshipping yani stoksuz e-ticaret en basit haliyle bu şekilde anlatılabilir.


Dropshipping (Stoksuz E-Ticaret) Nasıl Yapılır?


Dropshipping yani stoksuz e-ticaret yapabilmek için internette pazarlama konularında, Trendyol, Hepsiburada, N11 gibi platformlarda mağaza açmayı ve en önemlisi size XML yani ürün stoku verebilecek bir toptancıya ihtiyacınız var. Eğer bir ürün grubunu bulabiliyorsanız burada en önemli ayrıntı dropshipping için yeterli yetkinliklere sahip olup olmadığınızı değerlendirmektir. Zira dropshipping yani stoksuz e-ticaret sanıldığı kadar basit değildir. Zaten o kadar basit olsaydı eğer, bugün herkes çok başarılı satıcı olurdu. Ama durum öyle değil, dropshipping için öncelikle bir eğitim almalı ya da en azından acı tecrübe edinmeniz lazım. 


Dropshippingi (Stoksuz E-Ticaret) Kimler Yapabilir?


Dropshipping yani stoksuz e-ticareti bugün yapmak isteyen herkes yapabilir. Bununla alakalı herhangi bir kıstas olmamakla beraber ince ayrıntıları da yok değildir. Özellikle internet ortamında en ufak bilgisi olmayan kişilerin ve henüz hangi ürünü satmak istediğini dahi araştırma dışında kişisel zevkine göre karar veren kişilerin bir adım durması gerekiyor. Durduktan sonra dropshipping eğitimi / danışmanlığı alarak yollarına bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Eğitim ya da danışmanlık almanızın tek bir önemi vardır, o da mali kayıplar ve zaman kayıplarının önüne geçebilmektir. Eğer hiç bilmediğiniz bir denize atlarsanız karşınıza ne çıkacağı belli olmaz. Ancak bildiğiniz ya da öğrendiğiniz bir denize uygun ekipmanlarla uygun koşullarda girerseniz bu çok sağlıklı bir davranış olur. 


Dropshipping’de Nasıl Başarılı Olunur?


Dropshipping yani stoksuz e-ticarette başarılı olmanın pek çok kıstası vardır. Ancak burada en önemli ayrıntı iki adet unsura dikkat edilmesidir. Stoksuz e-ticarete başlarken acı bir tecrübe ile mi devam edeceksiniz yoksa yolun başındayken doğru eğitimi alarak, danışmanlık unsurunda başarılı bir dropshipping satıcısı mı olacaksınız? Acı tecrübe yaşamadan büyük mali kayıplar, maddi olarak zarara uğramadan gerekli eğitimleri ve danışmanlığı almanız gerekir. Tecrübenin her türlüsü makbuldür ancak acı tecrübeyi yaşamadan önce daha dikkatli olmanız gerekir. Stoksuz e-ticarette başarılı olabilmek için bizimle iletişime geçmeli, eğitim / danışmanlığımız hakkında bilgi edinmelisiniz. Unutmayın, eğitimler insanı geliştirir. Gelişen insan faydalı ve doğru işler yapar. Cahil (Bilgisiz) insan sadece kendisine değil etrafındakilere de zarar verir.