Destek : 0850 309 84 19

Niş Ürün Araştırması
  • Trend Akademi
  • E-Ticaret

Niş Ürün Araştırması

Niş Ürün Araştırması


Her şeyin dijital dünyaya aktarıldığı günümüzde sanal marketlerde satış yapmak isteyen insanların kapsamlı bir niş ürün araştırması yapması gerekmektedir. Çünkü sanal marketlerde birçok satıcı birçok farklı ürün kategorisinde satış yapmaktadır. Bu sebeple diğer satıcılardan öne çıkmak için piyasaya süreceğiniz ürünü iyi düşünmeniz gerekmektedir. Bu da kapsamlı bir niş ürün araştırması olmadan imkansıza yakındır. Bu yazıda sizlere niş ürün nedir, nasıl bulunur ile alakalı tüm cevapları vereceğiz. Ardından niş ürün satışı yapmanın faydalarından bahsedeceğiz.


Niş Ürün Nedir?


Artık e-ticaret çok büyük bir hacme ulaşmıştır. Milyonlarca ürün yüzbinlerce satıcı tarafından sanal pazar yerlerinde satılmaktadır. Fakat e-ticaret hala sizin için büyük bir ek gelir fırsatı olabilir. E-ticaret nedir bilmiyorsanız, bu konu hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz. Yüzbinlerce satıcının ve milyonlarca ürünün olduğu bu dünyada öne çıkmak için farklı bir yol izlemeniz gerekmektedir. Bu yolun başlangıcı ise iyi bir niş ürün araştırması yapmaktan geçer. Çünkü bu araştırma, diğer satıcılardan öne çıkmanızın en büyük adımı olacaktır.


Gelin niş ürün nedir biraz da bundan bahsedelim. İlk olarak niş olmayan ürün nedir bunu anlatalım. Eğer bir ürünün birçok satıcı satıyorsa bu ürün niş ürün değildir. Fakat bu ürüne farklı bir özellik katarsanız ve bu özellik ile beraber ürünü satan tek kişi siz olursanız, niş bir ürün satıyor olursunuz. Yani piyasada mevcut olan bir ürüne ekstra bir özellik ekleyip bu şekilde satarsanız tek satıcı siz olursunuz. Bu da insanların sizden alışveriş yapmaya yönelmesini sağlar. 


Niş ürünün karşılığı yalnızca bu da değildir. Şu an piyasada milyonlarca ürün vardır. Fakat bu ürünler her zaman yoktu. Her ürünü piyasaya sokan ve ilk kez satan bir satıcı olmuştur. Siz de piyasaya yeni bir ürün sokarak fark yaratabilirsiniz. Böylece bu ürünün ilk ve tek satıcısı siz olursunuz. Ve insanlar bu ürünü almak istedikleri zaman size yönelirler. Tabii ki sizden sonra bu ürünü satan satıcılar da olacak. Fakat ilk olmak insanların size güven duymasını sağlayacaktır. Ve böylece devamlı müşteriler kazanmış olacaksınız.


Günümüzde hala niş ürün bulmak mümkündür. Bu konuda yapmanız gereken tek şey detaylı birini niş ürün araştırması yapmaktır. Eğer aklınıza herhangi bir ürün gelmiyorsa sanal pazar yerlerini inceleyip fikir edinmeye çalışabilirsiniz. Ya da diğer ülkelerin e-ticaret sitelerini gözden geçirebilirsiniz. Farklı bir ülkede satılan ama sizin ülkenizde satıcısı bulunmayan bir ürün yakalayabilirsiniz. Emin olun bu ürün de tek satıcı siz olacağınız için niş ürün kategorisine girecektir. Kapsamlı bir niş ürün araştırması yaptıktan sonra bu araştırmanın sonuçsuz sonlanması oldukça zordur.


Niş Ürün Satıcısı Olmanın Avantajları Nelerdir?


Günümüzde sanal pazar yerleri ve sanal marketler oldukça fazladır. Bu da insanlara online alışveriş yaparken çok fazla seçenek sunan bir durumdur. Bir insanın çok fazla seçeneği olması satıcıların satış yapma şansını düşürür. Bu sebeple e ticarete başlamak isteyen insanlara en büyük tavsiyemiz çok fazla seçeneğin olduğu bir kategoriyi seçmemeleridir. Bu da demek oluyor ki kendinize bir niş ürün bulup, o ürünün satışını yapmalısınız. Niş ürün satışı yapmak demek, tüketicilerin tek tercih olmak demektir. 

Aynı zamanda bir rekabet ortamı içerisinde pazarlama için efor sarf etmemeniz demektir. Sizden sonra sattığınız ürünün bir başka satıcı satmaya başlasa bile ilk satan siz olacağınız için müşterilerin her zaman ilk tercihi siz olacaksınız. Dijital reklamlara büyük bütçeler ayırmak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü satmış olduğunuz ürün arama motorlarında arandığı zaman ilk sıralarda yer alacaksınız. Ve insanların sizi bulması çok daha kolay olacak. İnsanlar o ürünü ilk olarak sizinle tanıdığı için de marka algısı yaratmanız çok daha kolay olacaktır.


Diğer blog yazılarımızı okumak için, https://trendakademi.com.tr/blog adresine tıklayabilirsiniz.Sosyal Medya Hesaplarımız


Instagram - https://www.instagram.com/trend.akademi/

Twitter - https://twitter.com/trendakademi

Facebook Sayfa - https://www.facebook.com/trenddanismanlik

Facebook Grup - https://www.facebook.com/groups/trendakademi

YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCHKsZnoH6os5cZFT_-d1NAg

LinkedIn - https://www.linkedin.com/company/trend-akademi%CC%87/

Telegram - https://t.me/trendakademi