Destek : 0850 309 84 19

Rekabet Araştırması Yapmanın Önemi
  • Trend Akademi
  • E-Ticaret

Rekabet Araştırması Yapmanın Önemi

Rekabet Araştırması

Yeni bir işe başlarken en önemli şey detaylı bir rekabet araştırması yapmaktır. Çünkü detaylı bir rekabet araştırmasısize işinizde hangi konuya önem vermeniz gerektiğini gösterir. Ayrıca rekabet araştırması yaparken diğer rakiplerinizin fiyatlandırmalarını ve rakiplerinizin müşterilerinin fikirlerini de öğrenirsiniz. Böylelikle kendi işinizi kurarken bir müşteri bakış açısı ile işinizde geliştirmeler yapabilirsiniz. Bu da müşteri memnuniyetinizi maksimum seviyeye çıkartacaktır. Müşteri memnuniyetinin yükselmesi de çok daha iyi kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Rekabet araştırması yapmak size başlangıçta göz korkutucu gelebilir. Fakat içinde bulunduğunuz sektörü tanımanın en iyi yolu bu araştırmayı detaylı bir şekilde yapmaktır. İçinde bulunduğunuz sektörü tanımazsanız yeterince doğru kararlar veremeyebilirsiniz. Çünkü sektörü iyi tanımak demek hem müşteri beklentilerini hem de satıcı tutumlarını bilmenizi sağlar. Yani rakiplerinizle nasıl başa çıkacağınızı ve müşterilerinize nasıl davranmanız gerektiğini bu şekilde çok daha iyi anlarsınız.

Rekabet Araştırması Yapmanın Önemi

Rekabet araştırması yapmanın önemi asla küçümsenmeyecek seviyededir. Yeni bir işe başlarken zaten o sektörde var olan kişiler ile rekabet edersiniz. Ve bu kişiler birçok sadık müşteriye sahiptir. Bu durum da yüksek rekabetin olduğu bir ortam yaratır. Ve sizin bu ortamdan ayakta kalabilmeniz için rakiplerinizi ve müşteri profilinizi yakından tanımanız gerekmektedir. Mevcut işyerlerinin sadık müşterilerini kendinize çekebilmeniz için müşterilere daha avantajlı fiyatlar ya da daha kaliteli bir hizmet sunmanız gerekmektedir. 

Rekabet araştırması yaptıktan sonra da rakiplerimizin verdiği hizmetin kalitesini ve sunduğu fiyatları öğrenmiş olursunuz. Böylelikle kendi hizmetlerinizi fiyatlandırırken çok daha mantıklı bir tutum izleyebilirsiniz. Ayrıca verdiğiniz hizmetin kalitesini de rakiplerinizin hizmet kalitesinin üzerinde tutmanız gerekmektedir. Bu şekilde sektöre hızlı bir giriş yapar ve işinizi hızla büyütebilirsiniz.

E-Ticaret’e Başlamadan Rakip Analizi Yapmak

E-Ticarete başlamadan da rakip analizi yapmak oldukça önemlidir. Çünkü E-Ticaret günümüzde oldukça revaçta olan bir sektördür. Ve bu sektöre adım atan birçok yeni satıcı vardır. Birçok insanın E-Ticaret yapması da bu konudaki rekabeti hat safhaya çıkarmaktadır. Bu da E-Ticarete yeni başlayacak insanların rekabet analizini oldukça titiz bir şekilde yapmalarını gerektirir. Seçeceğiniz üründen izleyeceğiniz politikaya kadar her adımızda rakiplerinizin hareketlerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Özellikle ürün seçerken rekabetin en az olduğu kategorilere yönelmeniz gerekir. Niş ürün araştırması yaparak ürünlerinizi rakipsiz yapmak da işinizin gidişatını garantiye almak için oldukça önemlidir.

Niş ürün demek bir pazara hiç olmayan birini sokmak ya da var olan bir ürünü farklı bir özellikle pazara sokmak demektir. Bu da sizi diğer satıcılardan eşsiz yapar. Çünkü bu ürünü satan tek kişi siz olursunuz. Rakipsiz olmanız da insanların tek seçeneği olmanız demektir. Yani o ürünü almak isteyen herkes yalnızca sizi tercih eder. Sizden sonra aynı pazara aynı ürünü farklı bir satıcı sunsa da siz insanların gözünde her zaman en güvenilir satıcı olarak kalırsınız. Bu da aynı zamanda sadık müşteriler kazanmanızı sağlar. Sadık müşterileriniz olduktan sonra da farklı ürünler satmaya başlasanız bile her zaman satışlarınız yolunda gidecektir. Tüm bunlar detaylı bir rekabet araştırmasıyaparken karşınıza çıkacak şeylerdir. Bu sebeple E-Ticaret yapmaya başlamadan önce detaylı bir araştırma bir şarttır.


Diğer blog yazılarımızı okumak için, https://trendakademi.com.tr/blog adresine tıklayabilirsiniz.


Sosyal Medya Hesaplarımız


Instagram - https://www.instagram.com/trend.akademi/

Twitter - https://twitter.com/trendakademi

Facebook Sayfa - https://www.facebook.com/trenddanismanlik

Facebook Grup - https://www.facebook.com/groups/trendakademi

YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCHKsZnoH6os5cZFT_-d1NAg

LinkedIn - https://www.linkedin.com/company/trend-akademi%CC%87/

Telegram - https://t.me/trendakademi